موسیقی محلی ایران سنت یانوآوری | kpopflowers

خرم آباد- یکی از برنامه هایی که در نوروز امسال مورد استقبال پرشور مسافران نوروزی لرستان قرار گرفت اجرای موسیقی محلی در این استان بود. خرم‌آباد- اجرای موسیقی محلی در محوطه قلعه تاریخی «فلک الافلاک» استقبال مسافران نوروزی را به همراه داشت. این موسیقی در محافل دوستانه بوشهری‌ها به‌خصوص در شب‌نشینی و گردهمایی آن‌ها خوانده می‌شود.

  • اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم.
  • ذخایر ارزشمند فرهنگی و هنری یک کشور با موسیقی محلی به نسل‌های آینده منتقل می‌شود.
  • اما وقتی می‌گوییم ” بوم” منظور چیست؟ به طور کلی بوم، محیط زیستگاهِ افرادی است که در اصول اخلاقی و آداب و رسوم و به طور کلی فرهنگی (یا خرده فرهنگ) در آن با یکدیگر اشتراک دارند.
  • این نوع موسیقی در ایران جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد و قدمت آن طولانی است.
  • به تعداد هریک از اقوام ایرانی در کشور، موسیقی آن منطقه نیز رواج دارد همچون موسیقی محلی کردی، بلوچی، آذری، خراسانی، جنوبی و غیره .

شروه یعنی صدا و نغمه آرام و بانگ است و این نوع موسیقی احترام ویژه‌ای دارد. تعدادی از سازهای معروف این منطقه عبارت‌اند از سنج، دمام، بوق، نی، انبان، عود، نی جفتی، ساز لیوا بوشهری و دهل است. مسئله جالبی که در این منطقه وجود دارد این است که به هرکسی اجازه داده نمی‌شود که در هر منطقه از این سازها برای مراسم‌های خاص استفاده کنند. سازهای کوبه‌ای مثل تومبا و تمپو برای استفاده موسیقی‌های شاد و ریتم‌دار جنوبی و بوشهری بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. موسیقی سنتی استان مازندران به دو دسته آوازی (کلام) و سازی (بدون کلام) تقسیم می‌شود.موسیقی آوازی خود دارای سه بخش حماسی، تغزلی و آیینی است. حماسی که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به موسیقی حماسی منطقه سوت یا سورت، با قدمت چند صد ساله ‌آن اشاره کرد، تغزلی که با موضوع عشق، دلدادگی و طبیعت است و آیینی که مربوط است به نواهایی که در نوروز و تعزیه می‌شوند.

دیکشنری آبادیس

کلیه کالاهایی که در شهر موسیقی عرضه می‌شوند اصلی بوده و به هیچ عنوان کالای کار کرده و یا غیر اصلی در فروشگاه شهر موسیقی به فروش نمی‌رسد. شکل دیگر از مجله خبری موسیقی بوشهر محسوب می‌شود که معمولا در عزا و جشن عروسی اجرا می‌شود. آوازهای گروه اول در دشتستان تنگستان در مناطق دشتی که وطن اصلی این موسیقی است رواج دارد و شروه نام‌گرفته است. آوازهای معروف و رایج در بوشهر مثل دشتی محلی، سربانی، لری، دشتستانی بیدگانی و عناوین دیگر است. گروه دوم آوازهای مذهبی آوازهایی است که متر مشخص دارد و بیشتر کوتاه و اجمالی است که ملودی در این سبک صورت صدای طولانی تغییر شکل می‌دهد.

http://applemobileshop.ir

موسیقی هر منطقه در واقع روحیات و احساسات آن منطقه را نشان می‌دهد. موسیقی‌های منطقه خواف معمولا درباره کار و فعالیت، جنگ و دلاوری، عشق، معرفت و… در ادامه به بررسی سه مورد از انواع موسیقی‌های معروف شهر خواف می‌پردازیم. ایران عزیز ما، کشور فرهنگ‌ها و آداب رسوم غنی است که می‌تواند از طریق پرداختن به موسیقی محلی که خود شاخه‌ای از فرهنگ بومی است، توجه گردشگران بین‌المللی به خود جلب کند.

لیکو دلگانی – شیرمحمد اسـپندار – موسیقی بلوچستان

اگر می‌خواهید با آداب و رسوم جالب مازندرانی‌ها آشنا شوید، مطلب زیر را تا انتها بخوانید. موسیقی سازی هم از جمله قدیمی‌ترین قطعه‌های موسیقی مازندرانی است که مربوط به نوازندگی دامداران می‌شود. کمرسری و میش حال نام برخی از این قطعه‌ها هستند که با ساز (لَلِوا) نواخته می‌شوند. دهل، نقاره، لَلِوا، دسرکوتن، دوتار، کمانچه و دشت‌لاکی از معروف‌ترین سازهای موسیقی مازندرانی از نوع بدون کلام هستند. وقتی زبان از گفتن کلمات قاصر شود، این موسیقی است که به کلمات معنا می‌بخشد. البته چه زیباتر می‌شود که این موسیقی، همان موسیقی محلی و بومی سرزمین مادری‌مان باشد.

موسیقی محلی در ستون نویسندگان

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار